poniedziałek, 4 lutego 2013

bilans wyliczeń


Instalacja jest dzięki Bogu nie u mnie bo musiał bym sobie w łeb strzelić chyba.
Na wyrażną prośbę (pomimo tego że odradzałem) zrobiłem tą instalację znajomemu biznesmenowi. Większość prezentowanych obliczeń jakimi mami się klientów jest wyssana z palca bo nie zawiera strat w stosunku do całkowitego bilansu mocy . Prawdopodobnie całe to ustrojstwo wyjedzie na smietnik w tym sezonie i będzie rozsprzedane a w miejsce pompy ciepła będę zakładał piec retortowy.
Ciepłownictwem i chłodnictwem zajmuję się od dłuższego czasu choć z zawodu i wykształcenia jestem energetykiem.
Największym jednak dobrodziejstwem jest to że ktoś co to właśnie mu namieszał w głowie aby zastosować pompę ciepła jako że on tego nie robił
a liczył na spory przypływ gotówki na początku wymyślał 1011 błędów jakie niby popełniłem po czym po jego przeróbce uklad stracił na mocy około 25% a po 2 dnich było zimno jak na syberii. Własciciel tej instalacji to jest człowiek normalny i umiał się przyznać do swego błędu i łatwowiernośći, nie ma do mnie żadnej pretensji zdecydował że mam to wszystko w jasną cholere wywalić klimatyzacja i zrobić tradycyjną kotłownię jak w domu. Zasięgałem porad kilku znajomych którzy to też dali się nabrać na ciepło z nikąd i w porównaniu z osiągami ich instalacji moja jest około 12-15% bardziej wydajna. nie ma czegoś takiego jak ciepło znikąd. I jako energetyk na pewno dobrze o tym wiesz. Pompa ciepła nie produkuje energii z prądu tak jak elektryczny grzejnik, za to to ciepło przenosi z miejsca A do miejsca B (z temperatury A do temperatury B), tak jak lodówka.
Energia elektryczna jest droga, ale z wykresów, które widziałem, pompa ciepła jest jednak tańsza niż gaz ziemny czy olej opałowy.
Koszt instalacji faktycznie gigantyczny.
Pompa ciepła w zasadzie nadaje się tylko do ogrzewania podłogowego, które potrzebuje czynnika grzejnego o stosunkowo niskiej temperaturze, właśnie tych 40C.
Szukając pompy ciepła trzeba dokładnie przeczytać folder i doczytać, czy współczynnik jej efektywności energetycznej uwzględnia np. moc zużywaną na napęd pomp obiegowych. Często nie uwzględnia i przez to jest na przykład dwukrotnie niższy niż jest to podawane.