wtorek, 16 września 2014

pompa

Używam jej do ogrzewania wody użytkowej w lecie-pompa stoi w kotłowni. Tego lata gdy chciałem odpalić pompę zaczęły się problemy. Po włączeniu pompy (przez zimę była wyłączona i woda zostawiona w układzie pompy bo w ciepłym miejscu zimuje- kotłownia ) po kilku minutach wzrastało ciśnienie i wyskakiwał na sterowniku (stary typ ścienny, nowe są mocowane na pompie) błąd ee1, czyli błąd wysokiego ciśnienia po czym pompa stawała. to normalne ale to dla osób które nie rozkręcały jeszcze pompy może okazać się pomocne. Ogólnie to producent zaleca wypuszczać wodę gdy pompa (np zimą) jest odłączona od zasilania - posiada ona jakieś czujniki do ochrony pompy tak jak piszesz, poza tym gwarancja też pewnie nie zadziała gdy wykryją,że pompa była odłączona.

Po odłączeniu i podłączeniu zasilania od sterownika włączyliśmy ponownie pompę z tym ze wcześniej sprawdziliśmy zawór za wyjściem wody ciepłej z pompy okazał się ok więc rozłączyliśmy wyjście wody ciepłej do bojlera i podczas pracy pompy gdy otworzyliśmy zawór naturalnie ciśnienie spadało i leciała gorąca woda co świadczy ze zawór rozprężny i system grzania pracuje ok tylko prawdopodobnie pompka stanęła i tworzy ciśnienie w układzie. Wszystko pasuje pod warunkiem, że temperatura powietrza będzie minimum 10°C,
wszystko doskonale połączone z mało stratnym zasobnikiem, ocieplone itd. wtedy jest szansa na 2h pracy/150l/50°C z tym, że zgodnie z danymi pobierana moc sprężarki w takim układzie = 1,17kWh. Potem jest jeszcze mniej kolorowo. Ale latem jest ok. Pompy ciepła nie powinny być nadmiernie awaryjne. Ich konstrukcja jest prosta jak hydraulik Warszawa budowa cepa a w zasadzie lodówki. Lodówki działają wiele lat. :D Problemem instalacji CWU z pompą ciepła jest to, że takie PC zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem nie może być jedynym źródłem ciepła do przygotowania CWU.


Zaczęliśmy rozkręcać (zdjęcia) , panel elektroniki rozpięliśmy zasilane pompki obiegowej w panelu pompy ciepła i podłączyliśmy prosto do zasilania sieciowego(zdj)- rezultat :pompka nie pracowała .
Dalej już z górki wykręcenie pompki obiegowej, odkręcenie śruby środkowej (zdj) i dalej regulacja . Po włączeniu na sucho Okazało się, że pompka ruszyła :)- nie wiem czy coś tam wpadło czy co w każdym razie winowajcom okazała się pompka obiegowa . zamieszam zdjęcia dla zainteresowanych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz