wtorek, 16 września 2014

pompa

Używam jej do ogrzewania wody użytkowej w lecie-pompa stoi w kotłowni. Tego lata gdy chciałem odpalić pompę zaczęły się problemy. Po włączeniu pompy (przez zimę była wyłączona i woda zostawiona w układzie pompy bo w ciepłym miejscu zimuje- kotłownia ) po kilku minutach wzrastało ciśnienie i wyskakiwał na sterowniku (stary typ ścienny, nowe są mocowane na pompie) błąd ee1, czyli błąd wysokiego ciśnienia po czym pompa stawała. to normalne ale to dla osób które nie rozkręcały jeszcze pompy może okazać się pomocne. Ogólnie to producent zaleca wypuszczać wodę gdy pompa (np zimą) jest odłączona od zasilania - posiada ona jakieś czujniki do ochrony pompy tak jak piszesz, poza tym gwarancja też pewnie nie zadziała gdy wykryją,że pompa była odłączona.

Po odłączeniu i podłączeniu zasilania od sterownika włączyliśmy ponownie pompę z tym ze wcześniej sprawdziliśmy zawór za wyjściem wody ciepłej z pompy okazał się ok więc rozłączyliśmy wyjście wody ciepłej do bojlera i podczas pracy pompy gdy otworzyliśmy zawór naturalnie ciśnienie spadało i leciała gorąca woda co świadczy ze zawór rozprężny i system grzania pracuje ok tylko prawdopodobnie pompka stanęła i tworzy ciśnienie w układzie. Wszystko pasuje pod warunkiem, że temperatura powietrza będzie minimum 10°C,
wszystko doskonale połączone z mało stratnym zasobnikiem, ocieplone itd. wtedy jest szansa na 2h pracy/150l/50°C z tym, że zgodnie z danymi pobierana moc sprężarki w takim układzie = 1,17kWh. Potem jest jeszcze mniej kolorowo. Ale latem jest ok. Pompy ciepła nie powinny być nadmiernie awaryjne. Ich konstrukcja jest prosta jak hydraulik Warszawa budowa cepa a w zasadzie lodówki. Lodówki działają wiele lat. :D Problemem instalacji CWU z pompą ciepła jest to, że takie PC zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem nie może być jedynym źródłem ciepła do przygotowania CWU.


Zaczęliśmy rozkręcać (zdjęcia) , panel elektroniki rozpięliśmy zasilane pompki obiegowej w panelu pompy ciepła i podłączyliśmy prosto do zasilania sieciowego(zdj)- rezultat :pompka nie pracowała .
Dalej już z górki wykręcenie pompki obiegowej, odkręcenie śruby środkowej (zdj) i dalej regulacja . Po włączeniu na sucho Okazało się, że pompka ruszyła :)- nie wiem czy coś tam wpadło czy co w każdym razie winowajcom okazała się pompka obiegowa . zamieszam zdjęcia dla zainteresowanych.

ilość wody

 Mam zrobione podobnie tyle że pompa wisi w piwnicy - wykorzystałem jeden z kanałów wentylacyjnych, zaślepiłem go na dachu a na poddaszu zrobiłem kilka konkretnych dziur w tym kanale .W piwnicy wmurowałem w kanał rozetę dałem filtr siatkowy i paredziesiąt cm rury spiro.Schłodzone powietrze ma lużny wylot do piwnicy.Pompa włącza się w 2 taryfie o 13 i praktycznie zawsze do 15 zdąży już nagrzać wodę i się wyłączyć . Bardzo ważny przy tej pompie jest odpowiedni zbiornik - początkowo miałem poziomy dwu płaszczowy 140l z marketu i niestety był za mały -pompa często się włączała i zdarzało sie że wody zabrakło.Dlatego zainwestowałem w stojący 300 litrowy biawara - od tego momentu skończyły się problemy z ilością wody a i izolacja zbiornika jest o kilka klas lepsza.Co do kosztów to wiadomo -im więcej osób korzysta/im więcej podgrznej wody potrzeba tym zwróci się szybciej -u mnie jest to 6 osób a więc oszczędności są spore -poprzednio ogrzewałem wodę albo kotłem węglowym spalając drewno (tanio ale nie było chętnych do palenia) albo częściej gazowym - to było komfortowe i szybkie bo zbiornik potrafił się rozgrzać do 50 stopni w kilkanaście minut ale kocioł zużywał masakryczne ilości gazu - jakieś 300zl /msc.
Pompa u mnie zużywa prądu za 80-100zł miesięcznie a działa od kwietnia do początku listopada, od dwoch miesiecy posiadam pompe pcwu3,8 i jak narazie jestem zadowolony .pompa pracuje z buforkiem 400 litrow i grzeje do 55 stopni (bufor rozładowuje sie zwykle do 35-38 st. - obsluguje 3-4 osoby) przy temperaturach 25 na zewnatrz pompa potrzebuje srednio okolo 2 godzin na podgrzanie buforka z 35 do 55 stopni. Nie jest też wliczony prąd pobierany przez pompę obiegową, a to "tylko" 80W. Moim zdaniem lepiej kupić droższą pompę typu split z separator zasobnikiem i bezpośrednim skraplaniem. Z pewnością da wyższego kopa i będzie działać w niższych temperaturach. Hawalex już przy 15C może zacząć szronić, czyli temp parowania grubo poniżej 0C. Nie jest też wliczony prąd pobierany przez pompę obiegową, a to "tylko" 80W.
Moim zdaniem lepiej kupić droższą pompę typu split z zasobnikiem i bezpośrednim skraplaniem. Z pewnością da wyższego kopa i będzie działać w niższych temperaturach. Hawalex już przy 15C może zacząć szronić, czyli temp parowania grubo poniżej 0C.
 .