piątek, 5 maja 2017

pętla

Nie zamacaj sobie obrazu niepotrzebnymi rozwazaniami. W sytuacji o ktorej myslisz liczy sie moc kolektora, ktorą przy stalej roznicy temperatur determinuje tylko powierzchnia wymiany DZ. Ona w spiralnym jest bardzo, bardzo duza w porownaniu z innymi rodzajami DZ. Zapewni Ci ona w 100% uzyskanie takiej samej temperatury solanki jaka ma grunt. Koniec, kropka, zamykamy ten temat (po raz kolejny).
Wyszło im zimno. Mieszkańcy bloków jakoś wymusili zmianę na ogrzewanie gazowe. Zresztą byłem w tej firmie. Facet ma dom 100m2 + garaż i pochwalił się rachunkiem za prąd. Płaci 1500,- zł za 2 miesiące.
Co do podłogówki to odstęp 25cm by sprawił że akurat po 1 pętli na pokój by wyszło.  Pc nie chłodzi o x* np. o 5* tylko wyciąga strumień energii y kW np. 9kW z cieczy przepływającej przez wymiennik. Jeśli przepływ będzie mały, to ciecz zostanie klimatyzacja Wilanów schłodzona o więcej stopni (duża delta), jeśli przepływ będzie duży, to ciecz zostanie schłodzona o mniej stopni (mała delta), więc o mniej będzie się musiała zagrzać, więc krócej będzie mogła krążyć po rurach dz. Nie jest ważna ilość krążącej cieczy, ważny jest strumień energii pobierany z ziemi i zapewnienie odpowiedniego przepływu przez wymiennik pc . Przewymiarowany tak, ale od pewnego momentu traci to sens, bo temperatura DZ nie bedzie wyzsza niz temperatura gruntu. Zapas energii warto miec, ale po cholere ma byc 2-3x wiekszy niz potrzeba,
Znalazłem kolejne wady inwertera - zakłócenia elektromagnetyczne w sieci i zakłócenia działania urządzeń telekomunikacyjnych. Czyli generalnie jak coś jest proste jak budowa cepa i działa to nie ma sensu dodawać dodatkowych układów.Ilość wody pod ziemią nie ma znaczenia, znaczenie ma powierzchnia rury, ilość chłodzonego gruntu, przepływ cieczy i opory tego przepływu. Załóżmy, że uzyskujemy przepływ rzędu nie 2m3/h tylko 20m3/h i co wtedy ? Glikol będzie krążył nie magiczne 12 minut, tylko 1.2 minuty i co, nie zdąży się nagrzać ? Czy będzie on powodował niższą temperaturę na wyjściu z pc ? Nie, bo cała pętla będzie równomiernie schłodzona i cała będzie pracować czyli odbierać ciepło z ziemi z maksymalną szybkością, a delta na pc będzie bardzo mała. Przy przepływie 2m3/h początek pętli będzie wyraźniej zimniejszy, koniec wyraźniej cieplejszy, ale w związku z tym koniec klimatyzacjapolska.pl będzie słabiej odbierał ciepło z gruntu, delta będzie większa i pc będzie miała nieco mniejszy cop.    To samo na podłogówce, jeśli zmniejszymy przepływ, to fakt, powrót będzie zimniejszy, ale co z tego, skoro wzrośnie delta i tym samym zwiększy się temperatura zasilania podłogówki - przy okazji spadnie cop. Oczywiście do tego dochodzą szybko rosnące opory przepływu i stąd musimy iść na kompromis. Tym kompromisem jest przepływ nominalny i standardowe delty na dz i gz.  Tak, kolektor przewymiarowałem, bo kompletnie nie wiedziałem jaki dobrać. Dziś chyba bym zrobił podobny, bo w sumie koszt przewymiarowania nie był powalający. Przewymiarowanie kolektora nie niesie za sobą żadnych negatywnych efektów poza tym, że trzeba za niego więcej zapłacić. Od pewnego momentu nie ma też pozytywnych efektów zostaje tylko wyższa cena. Dobrze ten punkt sobie mniej więcej oszacować, ja większego niż mam na pewno bym już nie robił. Gdzieś przeczytałem, że w kolektorze płaskim jest ok. 20W/mb rury, w spiralnym o 30% mniej, czyli powiedzmy 10-15W/m2. Tak to policzyłem, dodałem solidny zapas i mi wyszło, że jeszcze sporo działki zostanie. Z czego się cieszę. Koparkę mam umówioną, 2, 3, czy 4 krążki rury PE40 to pikuś w porównaniu do ceny przyłącza gazu i tak. Zrobię z zapasem, bo dom ma być bardzo energooszczędny, ale jaki konkretnie "wyjdzie" to nie wiem, bo zależy od np. wynikowej szczelności testu Blower Door. Poza tym od jakości prac wykończeniowych i wielu innych kwestii. Pompa nie może mieć zbyt małej mocy (ale i zbyt dużej), bo chcę żeby w miarę żwawo reagowała na spadki temperatury. Jak położę jedną pętlę rury za dużo to się nic nie stanie, jakbym położył jedną mniej, to będę więcej płacił za ogrzewanie (grzałka w pompie albo gorszy COP) przez baaardzo długo
A do czego Ci taka scisla zaleznosc? Jak bedziesz mial w jakims pomieszczeniu totorycznie za wysoka temperature, to skrecisz jedna z petli i wystarczy.Nie musisz dokladnie na calej pow podlogi ograniczyc w rownym stopniu (zreszta raczej nie ma potrzeby skrecania). Wazniejsza jest w miare rowna dlugosc petli niz ich rozlozenie tylko w obrebie jednego pomieszczenia.  którzy wcześniej mieli w ofercie inwerterowe gruntowe PC, ale już nie mają. Generalnie zalecali, żebym nie dał się na to namówić. Tym samym póki co zastosuję PC bez inwertera. Są już opracowane rozwiązania elektroniczne do sterowania mocą sprężarki, no ale jeszcze nie są na etapie produkcji. Chyba nie zdąży się nagrzać. Jeśli np. glikol w rurze jest 5x na godzinę chłodzony o 5 stopni, to po godzinie ma niższą temperaturę niż gdyby był chłodzony tylko 2x o 5 stopni. Czyli jak rura z wodą jest chłodzona 5x na godzinę o 5 stopni, to po prostu nie zdąży się do takiej samej temperatury nagrzać co gdyby ją chłodzić 2x na godzinę.
Jednak trochę tej mocy potrzeba a grunt ma temp. zaledwie kilka stopni wyższą niż glikol wypływający z PC. Tak od razu co minutę się nie nagrzeje o 5 stopni.
Jeśli by było inaczej można by kłaść rury prosto - np. 2 odcinki rury po 50 metrów, tam i z powrotem, w odstępie 4 m?
Nie przesadzajmy - zbyt krótki wymiennik DZ to często powód wysokich kosztów eksploatacji. Spiralny i tak wychodzi najtaniej.
Co do podłogówki to po prostu położę pętle po 100mb. Myślę że w 2 największych pokojach, w których rozstaw będzie największy, wystarczy po jednej pętli czyli co 25cm. Małe zapotrzebowanie na ciepło w domu, więc powinno wystarczyć. Chociaż z drugiej strony będzie wymagana nieco wyższa temperatura zasilania podłogówki albo dłuższa praca pompy, żeby więcej betonu każdą rurką nagrzać.
Pętle DZ pewnie 2 by starczyły w zupełności, ale pewnie położę 3 lub 4. Taki kapitał na przyszłość  W razie czarnej godziny odkopię i sprzedam na wolnym rynku
No ale napełnię glikolem na razie 2 pętle. Zresztą to się okaże jeszcze wszystko w trakcie budowy, jakie okna dostanę, jaki styropian i w ogóle jaka będzie jakość prac i szczelność budynku. Ilość pętli DZ muszę określić jeszcze przed wykopaniem fundamentu, stąd taka nadmiarowość, żeby potem dwa razy nie kopać.
Co do mocy pompy, to jakaś mała gruntowa PC do grzania CWU też by dała radę w moim domu...
Nie kombinuj! Zrob toak jak tutaj proponujemy a bedzie dzialalo jak ta lala. Rura PE40 i jazda. Pakowanie 2 rur w jeden wykop sensu za bardzo nie ma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz