wtorek, 16 września 2014

ilość wody

 Mam zrobione podobnie tyle że pompa wisi w piwnicy - wykorzystałem jeden z kanałów wentylacyjnych, zaślepiłem go na dachu a na poddaszu zrobiłem kilka konkretnych dziur w tym kanale .W piwnicy wmurowałem w kanał rozetę dałem filtr siatkowy i paredziesiąt cm rury spiro.Schłodzone powietrze ma lużny wylot do piwnicy.Pompa włącza się w 2 taryfie o 13 i praktycznie zawsze do 15 zdąży już nagrzać wodę i się wyłączyć . Bardzo ważny przy tej pompie jest odpowiedni zbiornik - początkowo miałem poziomy dwu płaszczowy 140l z marketu i niestety był za mały -pompa często się włączała i zdarzało sie że wody zabrakło.Dlatego zainwestowałem w stojący 300 litrowy biawara - od tego momentu skończyły się problemy z ilością wody a i izolacja zbiornika jest o kilka klas lepsza.Co do kosztów to wiadomo -im więcej osób korzysta/im więcej podgrznej wody potrzeba tym zwróci się szybciej -u mnie jest to 6 osób a więc oszczędności są spore -poprzednio ogrzewałem wodę albo kotłem węglowym spalając drewno (tanio ale nie było chętnych do palenia) albo częściej gazowym - to było komfortowe i szybkie bo zbiornik potrafił się rozgrzać do 50 stopni w kilkanaście minut ale kocioł zużywał masakryczne ilości gazu - jakieś 300zl /msc.
Pompa u mnie zużywa prądu za 80-100zł miesięcznie a działa od kwietnia do początku listopada, od dwoch miesiecy posiadam pompe pcwu3,8 i jak narazie jestem zadowolony .pompa pracuje z buforkiem 400 litrow i grzeje do 55 stopni (bufor rozładowuje sie zwykle do 35-38 st. - obsluguje 3-4 osoby) przy temperaturach 25 na zewnatrz pompa potrzebuje srednio okolo 2 godzin na podgrzanie buforka z 35 do 55 stopni. Nie jest też wliczony prąd pobierany przez pompę obiegową, a to "tylko" 80W. Moim zdaniem lepiej kupić droższą pompę typu split z separator zasobnikiem i bezpośrednim skraplaniem. Z pewnością da wyższego kopa i będzie działać w niższych temperaturach. Hawalex już przy 15C może zacząć szronić, czyli temp parowania grubo poniżej 0C. Nie jest też wliczony prąd pobierany przez pompę obiegową, a to "tylko" 80W.
Moim zdaniem lepiej kupić droższą pompę typu split z zasobnikiem i bezpośrednim skraplaniem. Z pewnością da wyższego kopa i będzie działać w niższych temperaturach. Hawalex już przy 15C może zacząć szronić, czyli temp parowania grubo poniżej 0C.
 .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz